Motala Biologiska förening

Upplevelser och gemenskap i naturen
 

Välkommen till Motala Biologiska förening  

Välkommen med på utflykter som lär dig mer om naturen eller kom och lyssna på intressanta föreläsningar i vår trevliga föreningslokal.

Inga förkunskaper behövs för att delta i våra aktiviteter. Tanken är att du i trevlig gemenskap ska kunna lära dig mer om djur och natur.

Aktuellt


Tillbaka till översikten

2015-09-08

Aktion för cykelväg mellan Motala och Vadstena

SNF-kretsarna i Motala och Vadstena arrangerar den 20/9, kl 10.00 en demonstration för en cykelväg mellan Motala och Vadstena.

Tanken är att cykla mellan Raschfabriken i Motala och Vätterviksbadet i Vadstena (längs gamla RV50). Det är en sträcka på ca 6 km.

Det finns enligt SNF alla skäl att ha en cykelväg just där; pendlingsavståndet, ekonomiska, miljömässiga, hälsoaspekter, turistmässiga och ur en trafiksäkerhetssynpunkt.

Det är samling kl 10.00 den 20/9 utanför Raschfabriken resp i norra änden på Vätterviksbadet. Man cyklar från varsitt håll och möts ungefär halvvägs,
vid avtagsvägen ner mot Sandby gård, där det blir fikapaus.

SNF kommer att kräva att alla använder hjälm och helst en gul väst om man har. Önskvärt är att inga minderåriga kommer med. Var och en tar med sig eget fika och nåt att sitta på om man behöver det. Vidare har man skrivit namnlistor om önskemål om en cykelväg och där har man hittills fått ca 130 underskrifter, Listorna ska gå till kommunerna och trafikverket. Frågor kan ställas till Inger Rosenberg, SNF Motalakretsen, tel 073-7299893.

Alla som vill är välkomna att delta.

/Roger Larsson



Tillbaka till översikten


 

 




 
Post
Karta